Informace o MAS Šumavsko

Místní akční skupina MAS Šumavsko působí na jihočeském území Prachaticka, Vimperska, Vlachovobřezska, Čkyňska a Vacovska již od roku 2004.

MAS byla založena 21. dubna 2004 pod názvem CHANCE IN NATURE – LOCAL ACTION GROUP o. s., pod kterým i 10 let působila. Od 30. 12. 2014 změnila jak jméno (MAS Šumavsko), tak i právní formu – z občanského sdružení se stal zapsaný spolek.

Cílem spolku je maximální využití potenciálu daného jihočeského území a zajištění trvale udržitelného rozvoje tohoto území s ohledem na ekologické principy. Rozvoj území může být zajištěn pouze spoluprací všech zúčastněných aktérů z území, a proto MAS Šumavsko intenzivně spolupracuje s řadou obcí, podnikatelských subjektů, neziskových organizací i soukromých fyzických osob. Dále se MAS podílí na mnoha projektech spolupráce, zejména s okolními místními akčními skupinami z Jihočeského kraje a dalších subjektů, které mají zájem o rozvoj území, ve kterém působí a žijí.

Rozloha území MAS: 1117,03 km² (část okresu Prachatice a část okresu Strakonice)
Počet obyvatel území MAS: 44 070 obyvatel (k 31. 12. 2019)
Průměrná hustota obyvatelstva na území MAS: 39,29 obyvatel/km2
Celkový počet obcí na území MAS: 53 obcí

Obce v územní působnosti MAS:
Obce: Bohumilice, Bohunice, Borová Lada, Bošice, Budkov, Buk, Bušanovice, Čepřovice, Čkyně, Drslavice, Dvory, Horní Vltavice, Hoštice, Chlumany, Chroboly, Kubova Huť, Kvilda, Lažiště, Lčovice, Lenora, Lipovice, Litochovice, Malenice, Milejovice, Nebahovy, Nicov, Nišovice, Nové Hutě, Pěčnov, Předslavice, Radhostice, Stachy, Stožec, Svatá Maří, Šumavské Hoštice, Těšovice, Tvrzice, Újezdec, Vacov, Vrbice, Záblatí, Zálezly, Zbytiny, Zdíkov, Žernovice
Městyse: Dub, Strážný, Strunkovice nad Blanicí Města: Husinec, Prachatice, Vimperk, Vlachovo Březí a Volary